Središče Rotunda so.p. je prejelo odločbo Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, s katero so potrdili Strategijo lokalnega razvoja LAS Zelena Istra za programsko obdobje 2021-2027. Za izvajanje strategije lokalnega razvoja v tem obdobju ima LAS Zelena Istra na voljo 1.097.535,66 evrov iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) in 996.093,11 EUR evrov sredstev iz Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR), skupaj torej 2.093.628,77 evrov.
Konec januarja je vodilni partner Središče Rotunda so.p. prejel odločbo s katero so jim obodbrili sredstva v višini dobrih dveh milijonov evrov, ki jih bomo preko javnih razpisov dodelili lokalnim deležnikom do leta 2027. Objava prvega javnega poziva se načrtuje v letu 2024, točen termin pa bo objavljen naknadno. Javni poziv bo objavljen tako na spletni strani LAS Zelena Istra kot na spletnih straneh vseh štirih občin (Koper, Izola, Piran, Ankaran), ki jih LAS Zelena Istra pokriva.
Strategija lokalnega razvoja (v nadaljevanju SLR) je oblikovana v skladu s sedmimi glavnimi načeli LEADER/CLLD, s poudarkom na participativnem pristopu. Nastala je na podlagi rezultatov delavnic, kjer so lokalni prebivalci in deležniki identificirali potrebe, cilje ter ukrepe za razvoj območja, kar predstavlja ključno izhodišče za strategijo.
Glavna usmeritev SLR je odziv na ključne potrebe območja, pri čemer se osredotoča na področja, kjer so izzivi najbolj pereči in so hkrati prisotni neizkoriščeni potenciali. Poudarek je na spodbujanju medsektorskih partnerstev, participativnih pristopov, socialnih inovacij ter krepitvi lokalne identitete.
Ves čas delovanja se bo LAS Zelena Istra posvečala krepitvi sodelovanja med člani z aktivnim vključevanjem in odločanjem.
Ključno komponento SLR predstavljajo (socialne) inovacije, osredotočene na reševanje družbenih in okoljskih izzivov, hkrati pa spodbujajo razvoj socialnega podjetništva na lokalni ravni. Poudarek je na trajnostnem turizmu, kmetijstvu in lokalni oskrbi, kulturni dediščini, varovanju okolja, socialnem in izobraževalnem sektorju ter razvoju pametnih vasi.
Strategija sledi nameri za zelen prehod in dosego ogljične nevtralnosti do leta 2050, v skladu z Evropskim zelenim dogovorom, povezuje se z nacionalnimi in regionalnimi strategijami ter sledi ciljem Listine Evropske unije o temeljnih pravicah. Usklajena je tudi z Dolgoročno vizijo za podeželska območja EU – do močnejših, povezanih, odpornih in uspešnih podeželskih območij do leta 2040, Slovensko strategijo razvoja 2030 in Regionalnim razvojnim programom Obalno-kraške regije za obdobje 2021‒2027.
Projekti, sofinancirani iz različnih skladov, so zasnovani z namenom prispevanja k lokalnemu gospodarstvu, trajnostnemu razvoju, socialni vključenosti ter okoljski trajnosti. Merljivi cilji in kazalniki bodo omogočali spremljanje napredka in učinkovitosti izvedenih operacij ter prispevali k celostnemu lokalnemu razvoju.
Strategija lokalnega razvoja (SLR) se zavezuje k celostnemu in vključujočemu lokalnemu razvoju, podprtemu s sredstvi Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR) in Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP). Projekti bodo osredotočeni na podporo trajnostnim oblikam lokalnega podjetništva, inovacijam, turizmu, varovanju naravne in kulturne dediščine, revitalizaciji javnih površin za skupno uporabo, preventivi in varovanju zdravja, medgeneracijskemu sodelovanju, krepitvi kompetenc, skrbi za starejše, mlade in druge prikrajšane skupine ter socialni vključenosti.
Poudarek bo na izboljšanju kakovosti življenja lokalnega prebivalstva, zagotavljanju ustrezne dostopnosti storitev tako v urbanih središčih kot na podeželju, izboljšanju področja dolgotrajne oskrbe in preventivnih zdravstvenih ukrepov, spodbujanju medgeneracijskega sodelovanja, krepitvi kompetenc ter skrbi za prikrajšane skupine, prepoznavnosti na področju lokalnega podjetništva, inovativni uporabi lokalnih virov, (eko)turizma ter ohranjanju naravne raznolikosti in kulturne dediščine.
Večje javne infrastrukturne projekte, ki so odgovornost občin, financiranje ne bo pokrivalo.
Sklad EKSRP posebej spodbuja projekte, ki prispevajo k zaposlovanju, enakosti spolov, vključno s participacijo žensk v kmetovanju, socialni vključenosti in lokalnem razvoju podeželja, vključno s krožnim biogospodarstvom in trajnostnim gozdarstvom, z izogibanjem investicij v veliko infrastrukturo.
Oba sklada poudarjata vlogo projektov pri doseganju ciljev SLR, okoljske trajnosti, socialne vzdržnosti in inovativnosti.
Celotno strategijo lahko preberet TUKAJ.