Projekt Polyfarming predstavlja odličen primer regenerativnega kmetijstva, ki združuje gozdarstvo, živinorejo in poljedelstvo v edinstven integriran agro-silvo-pastoralni sistem. Cilj projekta je z inovativnim pristopom spodbujati trajnostno kmetijstvo, izboljšati rodovitnost tal ter povečati biotsko raznovrstnost v sredozemskih gorskih območjih, kjer se kmetijstvo pogosto opušča zaradi zahtevnih pogojev.
Polyfarming, ki poteka na pilotni kmetiji Planeses v Kataloniji, se osredotoča na obnovo tal in uporabo naravnih virov, kot so gozdni material, organski odpadki in kompost. Vključuje različne tehnike, kot so:
Projekt Polyfarming izstopa kot model dobre prakse, saj združuje okoljski, socialni in ekonomski vidik trajnostnega razvoja. Poleg ohranjanja naravnih virov in povečanja odpornosti ekosistema Polyfarming omogoča tudi krepitev lokalne ekonomije z ustvarjanjem novih delovnih mest in spodbujanjem samooskrbe.
Skupne točke s Strategijo lokalnega razvoja LAS Zelena Istra:
Polyfarming tako predstavlja navdih in konkretno rešitev, ki je lahko vzor za projekte trajnostnega razvoja in kmetijstva tudi v Istri, saj združuje naravno obnovo tal in trajnostne prakse z ekonomsko vzdržnostjo in socialno podporo.