Primer dobre prakse: Projekt Polyfarming

04. 11. 2024

Projekt Polyfarming predstavlja odličen primer regenerativnega kmetijstva, ki združuje gozdarstvo, živinorejo in poljedelstvo v edinstven integriran agro-silvo-pastoralni sistem. Cilj projekta je z inovativnim pristopom spodbujati trajnostno kmetijstvo, izboljšati rodovitnost tal ter povečati biotsko raznovrstnost v sredozemskih gorskih območjih, kjer se kmetijstvo pogosto opušča zaradi zahtevnih pogojev.

Polyfarming, ki poteka na pilotni kmetiji Planeses v Kataloniji, se osredotoča na obnovo tal in uporabo naravnih virov, kot so gozdni material, organski odpadki in kompost. Vključuje različne tehnike, kot so:

  • Gozdarska uporaba lesnih ostankov za kompostiranje, ki prispeva k bogatitvi tal.
  • Pašništvo in živinoreja, ki zagotavljata organska gnojila in naravno obdelavo tal.
  • Poljedelstvo, kjer so posevki skrbno načrtovani glede na lokalne podnebne razmere in potrebe po ohranjanju rodovitnosti tal.

Projekt Polyfarming izstopa kot model dobre prakse, saj združuje okoljski, socialni in ekonomski vidik trajnostnega razvoja. Poleg ohranjanja naravnih virov in povečanja odpornosti ekosistema Polyfarming omogoča tudi krepitev lokalne ekonomije z ustvarjanjem novih delovnih mest in spodbujanjem samooskrbe.

Skupne točke s Strategijo lokalnega razvoja LAS Zelena Istra:

  1. Varstvo okolja in trajnostno kmetijstvo: Polyfarming je odličen primer, kako lahko integrirane metode pripomorejo k varovanju okolja in povečanju biotske raznovrstnosti. To se ujema z načeli LAS Zelena Istra, ki spodbuja zelene prakse in trajnostni razvoj podeželja.
  2. Gospodarska rast in krepitev lokalne ekonomije: Projekt spodbuja lokalno proizvodnjo in omogoča finančno vzdržen model kmetijstva, kar sovpada z vizijo LAS Zelena Istra o spodbujanju gospodarskih dejavnosti, ki krepijo regionalno ekonomijo.
  3. Socialna vključenost in sodelovanje: Polyfarming poudarja pomen sodelovanja različnih deležnikov, kar spodbuja socialno vključenost, podobno kot LAS Zelena Istra podpira sodelovanje skupnosti za skupne cilje.

Polyfarming tako predstavlja navdih in konkretno rešitev, ki je lahko vzor za projekte trajnostnega razvoja in kmetijstva tudi v Istri, saj združuje naravno obnovo tal in trajnostne prakse z ekonomsko vzdržnostjo in socialno podporo.